نکاتی که در عکاسی فرمالیته و اسپرت

از آنجا که بیشتر عروس و دامادها خواستار برگزاری مراسم خاص برای این روز هستند، و تمام تلاش خود را می کنند از هیچ چیز برای ثبت خاطره این روز کم نگذارند. این روزها گرفتن عکس اسپرت و فرمالیته قبل از مراسم عروسی خیال زوج ها را تا حدودی در روز مراسم راحت میکند.

در این مقاله توسط گروه استودیو نورا فیلم گردآوری شده است قصد داریم کمی راجع عکس ها و کلیپ های قبل از عروسی صحبت کنیم.

عکاسی اسپرت عروس و داماد چیست؟

این شویه عکاسی کمی با عکاسی های دیگر فرق دارد. درست که در آن عروس و داماد از لباس های اسپرت استفاده میکنند ولی باید در عکس خود ظرافت و زیبایی عروس و داماد را نشان دهند. باید عکس طوری گرفته شود تا نمایی از خود واقعی عروس و داماد را بنمایش بگذارد.

معمولا عروس و دامادها قبل از عروسی و در بعضی مواقع بعد از آن به آتلیه میروند و بجای استفاده از لباس های رسمی از لباس های اسپرت استفاده می کنند. در نتیجه ژست آنها نیز از حالت رسمی به حالت راحت و اسپرت تغییر می کند. عکس هایی که با لباس اسپرت گرفته می شود معمولا عکس های شادتری هستند.

انتخاب لباس برای عکاسی اسپرت

در اکثر مواقع زوج ها از لباس هماهنگ و ست استفاده می کنند. که این مسئله به فضای انتخابی و سلیقه شما بستگی دارد. در انتخاب لباس بد نیست به پیشنهادهای عکاس توجه کنید چرا که براساس تجربه ای دارد میتواند گزینه های خوبی را به شما پیشنهاد دهد. برای اینکه عکسهای شما از حالت تکراری خارج شود شما میتوانید از چند دست لباس یا در فضاهای مختلف عکاسی کنید.

چند نکته در مورد انتخاب لباس:

لباسهای ست بپوشید

لباس های هماهنگ بپوشید

از رنگ های مکمل استفاده کنید

لباس های پیشنهادی برای خانم ها: تی شرت، شلوار جین، پیراهن کوتاه و ....

لباس های پیشنهادی برای آقایان: پیراهن، تی شرت، شلوار جین و ....

عکاسی اسپرت را میتوان در فضای باز مانند باغ، تپه و... گرفت و هم میتوان از فضای آتلیه استفاده کرد. خوابیدن روی چمن، دوچرخه سواری در مسیرهای طبیعی از جمله عکاسی اسپرت در فضای باز می باشد.

عکاسی فرمالیته

در عکاسی فرمالیته عروس دامادها یا از همان لباس عروسی استفاده میکنند یا لباس متفاوتی برای عکاسی فرمالیته انتخاب میکنند.

اگر از لباس عروس در روز فرمالیته استفاده میکنید

از معضلات مهمی که استفاده از لباس عروس در روز فرمالیته دارد این است که ممکن است در طول مدت عکسبرداری و فیلمبرداری به لباس آسیب برسد و یا کثیف شود. و شما باید بعد از عکاسی لباس را به خشکشویی و یا برای ترمیم به مزون تحویل دهید.

بعضی از عروس خانم ها ترجیح می دهند عکس های آلبوم عروس آنها متفاوت باشد به همین علت مدل مو و آرایش خود را در روز فرمالیته متفاوت درست می کنند. و همچنین ترجیح میدهند لباس آنها نیز متفاوت باشد برای این امر در صورت استفاده از یک لباس میتوانید تغییراتی را روی لباس انجام دهید مثلا در صورت امکان مدل آستین لباس را عوض کنید یا از کت دانتل استفاده کنید و موارد اینچنینی .

اگر لباس فرمالیته شما متفاوت است

در صورت نداشتن محدودیت های مالی پیشنهاد می شود لباس های متفاوتی را برای روز فرمالیته خود تن کنید.

لباس سفید ساده بلند میتواند یکی از انتخاب های لباس فرمالیته باشد که در عین حال که قیمت مناسبی دارد جلوه زیبایی به عکس های شما میدهد و عکس ها و کلیپ فرمالیه شما را زیبا میکند.

آموزش عکاسی از کودک

بچه‌ها معمولاً سوژه‌هایی هستند که هر عکاسی به محض ملاقات در جلسه اول، عاشق آن‌ها می‌شود. عکاسی از کودکان می‌تواند یک ماجراجویی هیجان‌انگیز در دنیای واقعی باشد. بچه‌ها عاشق شیطنت، بسیار سریع و گاهی بسیار جسور و شجاع هستند. اما همه این خصوصیات در کنار هم می‌توانند تکه‌های یک کیک باشند و منجر به عکس‌های ماندگاری شوند. اما چالش واقعی برای یک عکاس در برابر کودکان چیست؟

گفتن کلمه «سیب». برای توضیح بیش‌تر، بخشی از نظرات ناتالی نورتون، از عکاسان مطرح در زمینه عکاسی از کودکان را به می‌کنیم. او می‌گوید : "همیشه وقتی می‌خواهم از کودکان عکاسی کنم و دوربینم را برای اولین بار بیرون می‌آورم، آن‌ها دقیقاً یکی از این دو کار را انجام می‌دهند: چهره همیشگی خود در برابر هر دوربینی را به خود می‌گیرند، یا بلافاصله از دوربین فرار می‌کنند. اگر حق انتخاب داشته باشم، هر بار مورد دوم را ترجیح می‌دهم. من یک قانون سفت و سخت و تغییرناپذیر به عنوان یک عکاس برای خود دارم و آن این است که هرگز از خنده‌های ساختگی عکس نگیرم. همیشه می‌خواهم چیزی را ثبت کنم که واقعی، معتبر و زنده است. نه تنها انجام این کار برایم به عنوان یک هنرمند و همچنین یک انسان، بسیار لذت‌بخش‌تر و راضی کننده‌تر است، بلکه تجربه کودک از جلسه عکاسی مرا نیز کاملاً تغییر می‌دهد".

همچنین، تارا ویتنی، از دیگر عکاسان موفق در این زمینه می‌گوید: "فقط خودتان باشید. من به دنبال عکس گرفتن از ارتباطات واقعی هستم. من همیشه ترجیح می‌دهم از یک کودک در حال خوردن یک آب‌نبات چوبی و موهای بهم‌ ریخته عکس بگیرم".

در ادامه، چند نکته برای کمک به گرفتن عکس‌های واقعی و غیرساختگی از کودکان بیان می‌کنیم.

نگفتن کلمه "سیب":

کودکان بلافاصله به کلمه سیب واکنش نشان‌ می‌دهند و به محض شنیدن آن، ناخودآگاه چهره همیشگی و خشک خود در برابر هر دوربینی را به خود می‌گیرند. برای موفقیت در راه رسیدن به تصاویر واقعی و فارغ از زمان، باید از گفتن این کلمه پرهیز کرد.

خونسردی:

بچه‌ها به عادی بودن و سادگی، صادقانه واکنش نشان می‌دهند. فقط کافی است عکاس آرامش خود را حفظ کند و این آرامش را به کودک نیز منتقل کند. اگر عکاس ناامیدانه به دنبال کودک بیافتد و بخواهد به زور لبخند را بر لب او بنشاند، نتیجه تلاشش خنده‌ای ساختگی، بالاجبار و غیرواقعی خواهد بود. ولی اگر عکاس صبور باشد و به آرامی ارتباط را پیش ببرد، سوژه کم کم گرم و صمیمی می‌شود و در نهایت به چیزی که می‌خواهد می‌رسد.

کنترل حضور پدر و مادر:

این مورد می‌تواند از همه موارد دیگر مهم‌تر باشد. عکاس باید حضور و رفتار پدر و مادر کودک را تحت کنترل داشته باشد. گاهی اوقات والدین تمایل دارند تا برای کمک به مشارکت بیشتر فرزندانشان تلاش کننداین مورد معمولاً زمانی که کودکان به نوعی قصد شیطنت دارند اتفاق می‌افتد. والدین می‌خواهند فرزندشان به حرف آن‌ها گوش دهند و با احترام و مناسب با موقعیت رفتار کنند، به ویژه زمانی که در حال گرفتن عکس هستند. اما وقتی آن‌ها با رفتاری نه چندان دوستانه وارد ماجرا می‌شوند، حالتی که پیش می‌آید یا گریه کودک است و یا حالتی است که کودکان به طور معمول در مقابل والدینشان به خود می‌گیرند. و مسلما این چیزی نیست که عکاس به دنبال آن باشد. در ابتدای جلسه عکاس می‌تواند به پدر و مادر کودک توضیح دهد که همه چیز را تحت کنترل دارد و آن‌ها می‌توانند با خیال راحت نشسته و استراحت کنند.

والدین نباید در ارتباط عکاس و کودک دخالت کنند، مگر این که خود عکاس مشخصاً از آن‌ها بخواهد تا کمک کنند. این کار باعث می‌شود تا عکاس فرصت برقرار کردن ارتباط با کودک را به روشی امیدوارکننده و مناسب داشته باشد.

آزادی عمل کودک:

به جای اضافه کردن کودک به یک پس زمینه خاص، بهتر است که به آن‌ها کمی آزادی عمل داده شود. در صورتی که عکاس بخواهد تا کودک کار خاصی را انجام دهد تا از او در آن حال عکس بگیرد، اگر تمام وقت جلسه را صرف گفتن جملاتی مانند «اینجا رو نگاه کن»، «وایستا»٬ «بشین»٬ «اونجا رو نگاه کن» و مانند این‌ها نکند، کودک چندین برابر مشارکت بیشتری خواهد داشت. توجه به این نکته مهم است که به منظور نمایش یک داستان واقعی و خاطره‌انگیز در قالب عکس، سوژه مجبور نیست که مستقیماً به دوربین نگاه کند و یا حتی رو به دوربین بایستد.

خودتان باشید:

برقراری یک ارتباط صحیح و موثر با کودکان برای هیچ‌کس کار چندان راحتی نیست و اگر عکاس نتواند یک ارتباط صادقانه با کودک برقرار کند، نباید انتظار یک عکس به‌یادماندنی را داشته باشد. بهترین کاری که یک عکاس می‌تواند انجام دهد تا به کمک کودک هنری زیبا را خلق کند، این است که آرام باشد و صاقانه و دوستانه رفتار کند. کودکان حساس و باهوش هستند و زمانی که مخاطب آن‌ها در حال افراط و یا ظاهرسازی است، متوجه آن می‌شوند و در نوع خود واکنش نشان می‌دهند. همچنین باید توجه کرد که کودکان دوست دارند با آن‌ها با احترام رفتار شود. اگر به آن‌ها احترام گذاشته شود و در عین حال خوش بگذرانند، یک موفقیت بزرگ برای عکاس و یا هر فرد دیگری خواهد بود.

نکات مهم در عکاسی کودک

دوران کودکی یکی از مهم ترین دوران زندگی هر فردی است که شکل دهی شخصیت کلی فرد را به عهده دارد. هر قدر کودک محبت و توجه بیشتری از والدینش دریافت کند احساس امنیت درونی وی افزایش می یابد و در آینده شخصیت محکم تری خواهد داشت.

ثبت لحظات کودکی که توسط والدین انجام می پذیرد ضمن خاطره سازی برای کودک راه انتقال احساسات آن ها و مهر تاییدی بر توجه و محبت آن ها نسبت به کودک است. عکاسی و فیلمبرداری رایج ترین و بهترین روش ثبت این لحظات هستند.

جدول محتوا 

امروزه عکاسی کودک یکی از انواع عکاسی محسوب می شود که معمولا بر اساس سن کودک طبقه بندی می شود:

 • عکاسی از نوزاد
 • عکاسی از کودکان نوپا
 • عکاسی از خردسالان
 • عکاسی از کودکان سن دبستان

برای عکاسی بسته به شرایط و نظر عکاس و والدین و خلق و خوی کودک عکاسی در مکان های چون:

 • آتلیه
 • منزل
 • فضای باز

 انجام می پذیرد.

در زمان عکاسی ضمن صرف زمان طولانی و داشتن صبر و حوصله و شناخت روحیه لطیف کودک باید به نکات خاصی نیز توجه کرد.

خوب تصمیم گرفته ایم امروز از کودک خود عکاسی کنیم. چه کار کنیم تا بتوانیم از بیشترین توان خود در راه رسیدن به عکس های خوب بهره بگیریم.

به سوالات زیر یک به یک جواب دهیم.

 • آیا برای مناسبت خاصی عکاسی می کنیم؟ مثلا عکاسی با تم شب یلدا
 • این عکاسی را در آتلیه عکاسی انجام می دهید یا عکاسی فضای باز مد نظر شماست؟
 • با دوربین عکاسی حرفه ای کار می کنیم یا موبایل؟
 • چه ساعتی از روز را برای عکاسی انتخاب کرده ایم؟
 • ‍چه فصلی را برای عکاسی انتخاب کرده ایم؟
 • چند دست لباس برای عکاسی از کودکمان برداشته ایم؟
 • آیا از نور کمکی (فلاش پرتابل) یا رفلکتور بهره خواهیم گرفت؟
 • کودک کا چند ماه یا چند سال سن دارد؟
 • چه وسایل یا اکسسوری اضافی همراه خود برداشته ایم؟
 • در این عکاسی فقط کودک مد نظر ماست یا پدر و مادر یا برادر نیز در عکس ما جایی دارند؟
 • توانایی و شخصیت کودک ما چگونه است؟
 • چقدر به پوز و فیگورهای عکاسی کودک آشنایی داریم؟
 • لازم است با خود خوراکی همراه داشته باشیم؟

پاسخ به این سوالاتتوجه ما را به نیازها و امکانات موجود ما جلب می کند. همچنین به مایادآوری می کند که چه اطلاعاتی در زمینه کادربندی در عکاسی / نورپردازی درعکاسی / رنگ شناسی در عکاسی / ارتباط با کودک و ... نیاز داریم تا بدانیم.

شناخت خلق و خوی کودک

عکاس باید سعی کند با درک صحیح روحیات کودک و صحبت با والدین خلق و خوی کودک را بدرستی بشناسد و با او هم بازی شود تا بهانه گیری های کودک حین عکاسی کمتر شود.

پوزیشن های مختلف

عکاس باید ضمن در نظر گرفتن جثه کودک پوزیشن های مختلف را امنحان کند ولی نکته مهمی که باید رعایت شود اینست که از امر و نهی کردن های زیاد و پوزیشن های زیاد که سبب خستگی و بد خلقی کودک می شود دوری کنید.

با کودک هم سطح شوید

برای عکاسی بهترین ارتفاع هم سطح بودن با کودک است. عکاسی از بلا یا پایین به جذابیت عکس های هم سطح نیستند.

عکاسی از چهره کودک

یکی از بهترین حالات برای عکاسی از کودک، عکاسی از صورت می باشد چرا که عکاسی به این روش چهره معصوم کودک را بیشتر نمایش می دهد و کودک را زیباتر نشان می دهد.

بطور دائم عکس بگیرید

تغییر سریع کودکان از نظر خلق خو به شما اجازه انتظار برای یک عکس عالی را نخواهد داد بنابراین باید پشت سر هم عکس بگیرید. اکثر مواقع از هر ۲۰ عکس گرفته شده از یک پوزیشن ۱ عکس عالی بدست می آید.

تنظیم نور

اکر حرکت های کودک زیاد است می توانید با باز گذاشتن دیافراگم اثر حرکت های او را در عکس از بین ببرید. بهترین نور برای عکاسی از کودک نور غیر مستقسم طبیعی است که حالت نرمی به پوست او می دهد.

پس زمینه عکاسی

هر قدر زمینه عکاسی ساده تر باشد عکس کودک جلوه بیشتری دارد. زمینه های خیلی شلوغ و خیلی روشن از زیبایی عکس کودک می کاهد. بهترین رنگ ها برای زمینه عکاسی سفید بژ خاکستری روشن کرم و آبی آسمانی هستند.

حالت عادی و طبیعی

عکس های طبیعی که پوزیشن و حالت خاصی به کودک القا نشده است جذابیت بیشتری دارند. عکاسی از کودکان در حال بازی کردن خمیازه کشیدن غذاخوردن زیبایی عکس کودک را دو چندان می کند.

لبخند کودک

برای بدست اوردن یک لبخند عالی از کودکان با شکلک ها و حرکات عجیب آن ها را نترسانید. کافی است مادر یا پدر با کودک حرف بزنند و توجه اورا به خود جلب کنند. ایجاد یک لبخند زیبا را به والدین محول کنید.

عکس های سیاه و سفید

این دسته از عکس های کلاسیک علاوه بر این که همیشگی و کهنه نشدنی هستند معصومیت چهره کودک را بیشتر نمایان می کنند.

 

با مراجعه به بخش آموزش بیشتر بخوانید


آتلیه عکس و فیلم شوکا کرمانشاه

بدنبال نور خوب باشید

نور، مهم ترین جنبه ی عکاسی است. اولین کاری که موقع عکاسی انجام می دهید، توجه به نور است. هیچ فرقی نمی کند که سوژه شما چیست یا در کجا هستید. نور شما می تواند یک لامپ، نورپنجره، نور مستقیم خورشید یا حتی یک نور بازتاب شده از یک شیشه باشد. بعنوان مثال وقتی می خواهید از دوست خود عکس بگیرید، دقت کنید که نور از بالای سر او نتابد، زیرا باعث تاریک شدن چهره و ایجاد یک حالت وحشتناک می شود. به او بگویید چند قدم عقب تر برود تا نور به چهره اش بتابد. اما اگر واقعا نور ضعیف است باید ازفلش دوربین خود استفاده کنید.

نکته دیگر در این رابطه این هست که اجازه ندهید سوژه شما پشت به نور باشد مگر اینکه بخواهید عکس سیلوئت بگیرید و به آنها بگویید که کمی رو به نور بچرخند. مثلا تصاویر زیر را ببینید. تفاوت پشت به نور بودن، چرخیدن نیمرخ به سمت نور، کم بودن نور و … (روی هر عکس کلیک کنید تا بزرگ شود

 

در عکاسی پرتره هدفتان را مشخص کنید

قبل از عکاسی، باید هدف از گرفتن عکس را بدانید. روش گرفتن و ظاهر عکس در چگونگی استفاده و کاربرد آن تاثیر دارد.

هدف به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید که آیا به یک نمای بزرگ از صورت احتیاج دارید یا تنها عکسی از یک زاویه از آن کافی است.

همچنین می‌توانید تشخیص دهید که آیا پرتره باید افقی گرفته شود یا عمودی. مثل زمانی که می‌خواهید از صورت یک بچه برای تبریک تولد یا آگهی عکس بگیرید آن عکس باید افقی باشد.

زیر مجموعه ها

اینستاگرام ما را دنبال کنید

استودیو فیلم و عکس شوکا با مجوز رسمی به شماره 307 از اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران استان کرمانشاه 

آدرس : کرمانشاه سیمتری دوم چهار راه چاله چاله ساختمان دکتر اکبری طبقه دوم

تلفن و فکس : 38356022

تلفن تماس : 3295 131 0918  -  7395 928 0918

هر گونه کپی و نشر بدون مجوز از سایت ممنوع و پیگرد قانونی دارد

 
Top of Page