چند سالی است که عکاسی مستند در عروسی به طور تخصصی اجرا می شود و بسیاری از زوج ها نیز به این شیوه عکاسی از مراسم عروسی علاقه نشان می دهند و در جشن های مختلف خود از این سبک عکاسی استقبال می کنند. ما در اینجا می خواهیم شما را با سبک عکاسی مستند در عروسی بیشتر آشنا کنیم و مزایا و معایب این شیوه عکاسی را یادآوری کنیم.

عکاسی مستند یا بدون ژست در جشن عروسی چیست؟

اگر شما عکاس مراسم های عروسی باشید، حتما با این شیوه عکاسی در مراسم های عروسی آشنایی دارید. عکاسی مستند شباهت بسیار زیادی به عکاسی رئال دارد. در عکاسی مستند، سوژه ها برای عکاسی آمادگی قبلی یا ژست خاصی ندارند و همه چیز مستند و واقعی از مراسم عروسی ثبت می شود. از این شیوه عکاسی از قدیم الایام به شکل های گوناگون در مراسم های عروسی استفاده می شده است. اما مانند امروز آنقدرها تخصصی و نیازمند مهارت زیاد نبود.

اما امروز ما در گروه تخصصی عکاسی عکسیران، بهترین عکاسان این سبک عکاسی را گرد آورده ایم تا به یاری هم زیبایی بخش مراسم های عروسی شما عزیزان باشیم. به طور کلی در عکاسی مستند عکاس تلاش می کند تا بهترین عکس ها را از وقایع در حال رخداد ثبت نماید. در این شیوه عکاسی باید خلاقیت، مهارت، سرعت عمل و تجربه وجود داشته باشد تا بتوان از لحظات ناب استفاده کرد و عکس های خوبی را ثبت نمود. البته این کار در مراسم عروسی که فضای شلوغی دارد، کمی سخت است که با تمرین و ممارست می توانید به این مهارت دست پیدا کنید و عکاسی مستند در عروسی را نیز تجربه نمایید.

اساس عکاسی بدون ژست

این نوع خاص عکاسی از عکاسی خبری مشتق شده است و مهارت به کار گرفته شده توسط عکاسان خبری برای بیان ماجرا در تصاویر ضمیمه شده را نشان می دهد. با کاهش نشریه ها بسیاری از عکاسان خبری کار خود را از دست داده اند، بنابراین آنها اقدام به عکاسی مستند از مراسم های عروسی می کنند. وقتی صحبت از عکاسی عروسی می شود، سبک های مختلفی به میان می آید، از عکاسان سنتی که از روی برنامه پیش می روند و عکاسان خبری که بر اساس موقعیت پیش آمده رویکردی را در پیش می گیرند.

نحوه قرارگیری سوژه ها و نورپردازی در عکاسی مستند عروسی

یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند، نحوه قرارگیری سوژه ها در عکاسی مستند در عروسی است. در این مورد باید عرض کنیم که عروس و داماد نباید در حین اجرای مراسم عروسی تمام حرکات شان را برنامه ریزی کنند تا یک عکس مستند خوب داشته باشند. این موضوع باعث می شود، ماهیت عکاسی مستند در عروسی زیر سوال برود. در حقیقت شما باید خود واقعی را در مراسم جلوه دهید و تصور کنید که هیچ دوربینی در این مراسم وجود ندارد که عکس شما را ثبت کند.

این کار باعث می شود که تصاویر عکاسی شده در مراسم عروسی واقعی تر و بدون ژست و احساس مصنوعی باشد. در این حالت است که واقعا می توانیم بگوییم، عکس شما از سبک مستند پیروی می کند. نکته دوم عکاسی مستند در عروسی بحث نورپردازی صحنه می باشد. اکثر عکاسان از نور طبیعی یا نور مصنوعی تالار استفاده می کنند. اما در حالتی که شما مجبور هستید برای نورپردازی عروس و داماد، اقدامی انجام دهید، این میزان نور نباید آنقدر باشد که توجه عروس و داماد و مهمانان را به خود جلب کند. البته پس از عکاسی هم می توانید با ویرایش روی نورپردازی تصاویر هم دست ببرید.

نکاتی که باید در عکاسی مستند عروسی به آن توجه داشته باشید

توجه به برخی نکات در عکاسی مستند عروسی بسیار با ارزش است. عکاس نباید در صحنه های مختلف عروسی به صورت مستقیم حضور داشته باشد. عکاس باید جزئی از لحظات جشن باشد و بدون اینکه توجهی را نسبت به خود جلب نماید، کار خود را انجام دهد. پیشنهاد می شود که عکاس پیش از شروع مراسم از محل برگزاری دیدن کنید و خود را با نحوه نورپردازی سالن و صحنه طراحی شده هماهنگ کنید تا در حین اجرای مراسم بتواند در موقعیت های مناسب قرار گرفته و عکس بگیرد.

اگر عکاس از هر المانی برای عکاسی استفاده می کند، نباید این المان برای عروس و داماد و مهمان ها جلب توجه کند. برای مثال اگر از فلاش یا نورپردازی استفاده می کند، این نور نباید مهمان ها را اذیت کند. این نکته را نیز باید یادآور شویم که بهتر است پیش از شروع مراسم با عروس و داماد درباره عکاسی از بخش های مختلف مراسم صحبت شود. در این حالت عکاس می تواند راحت تر تصمیم بگیرد و لحظات مناسبی را برای عکاسی از مراسم انتخاب کند.

روند کار عکاسی مستند

در حال حاضر، اغلب زوج ها سبک رایج را ترجیح می دهند و با پیشرفت تکنولوژی، تخمین می زنیم این روند ادامه یابد. در آینده، به احتمال خیلی زیاد دوربین های قابل کنترل از راه دور از تمام وقایع مراسم عروسی فیلم تهیه خواهند کرد و با استفاده از ابزارهای هوشمند، عکاس به راحتی و از روی صندلی، تصاویری را که میخواهد انتخاب می کند و به این ترتیب آلبومی بی نظیر از روز عروسی تهیه می گردد.

بچه های مستند کار آتلیه شوکا با سالها تجربه در عکس برداری مستند عروس تمام لحظات مراسم شما را ثبت می نمایند تا بهترین شب زندگی خود را مستند ثبت نماید .