ارتباط چشمی در پرتره

میزان تأثیر جهت نگاه سوژه بر روی تصویر، بسیار شگفت انگیز است. در اکثر تصاویر پرتره، سوژه به پایین لنز نگاه می کند. در این حالت، حس برقراری ارتباط واقعی میان سوژه و بیننده ایجاد می شود. ولی شیوه های دیگری را نیز می توان تست کرد:

نگاه به محدوده خارج از دوربین : از سوژه بخواهید توجه خود را بر روی چیزی نادیده و خارج از محدوده لنز دوربین متمرکز کند. در این حالت، حس صداقت به وجود آمده و بیننده با دیدن عکس، کنجکاو می شود بداند سوژه به چه چیزی نگاه می کند. این حس کنجکاوی مخصوصاً زمانی زیاد می شود که سوژه نوعی عکس العمل نشان داده باشد (مثلاً لبخند یا تعجب). این را بدانید که وقتی از سوژه می خواهید به خارج از کادر عکسنگاه کند، می توانید توجه بیننده عکس را به لبه و کادر تصویر نیز جلب نموده و او را از کانون توجه (سوژه عکس) کمی دور کنید.

 نگاه کردن داخل کادر : در عوض می توانید از سوژه بخواهید به چیزی (یا کسی) داخل کادر عکس نگاه کند. مانند نگاه یک بچه به توپ، یک زن به نوزادش و یک مرد به بشقاب پاستا. زمانی که چیزی را در اختیار سوژه قرار می دهید که به آن نگاه کند (که داخل کادر است)، دومین کانون توجه و رابطه ای میان او و سوژه اولیه را ایجاد می کنید. هم چنین با این کار می توانید برای عکس خود، یک "داستان" بسازید.

 


 

اینستاگرام ما را دنبال کنید

استودیو فیلم و عکس شوکا با مجوز رسمی به شماره 307 از اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران استان کرمانشاه 

آدرس : کرمانشاه سیمتری دوم چهار راه چاله چاله ساختمان دکتر اکبری طبقه دوم

تلفن و فکس : 38356022

تلفن تماس : 3295 131 0918  -  7395 928 0918

هر گونه کپی و نشر بدون مجوز از سایت ممنوع و پیگرد قانونی دارد

 
Top of Page