آتلیه های مجاز نباید در منازل مسکونی باشند

مطابق قوانین لازم الاجرای اتحادیه عکاسان ایران و قوانین مصوب اداره اماکن، یکی از شرایط اولیه گرفتن مجوز اتحادیه این است که ملک آتلیه الزاماً میبایست دارای سند اداری و یا تجاری باشد. (ملک دارای موقعیت اداری با ملک اداری متفاوت است.) پس شک نکنید هر آتلیه ای که در ملک مسکونی قرار دارد، مسلماً فاقد مجوز رسمی از اتحادیه عکاسان و اداره اماکن میباشد.

چگونه خوش عکس به نظر برسیم

هر کسی دوست دارد در عکس ها خوب به نظر برسد. اما متاسفانه بیشتر ما از عکس های خود راضی نیستیم. و همینطور گاه باید از افرادی عکس بگیرید که خیلی هم خوش چهره نیستند، اما در پایان می بینید که در عکس فوق العاده به نظر می رسند. اما چه حقه ای در کار است چرا بعضی ها خوش عکس هستند و بعضی ها در عین حال که چهره زیبایی دارند در عکس خیلی خوب به نظر نمی رسند. در این مقاله نکاتی را به شما معرفی می کنیم که با رعایت آنها می توانید عکس های بهتری از چهره افراد بگیرید.

چگونه خوش عکس باشیم

در بسیاری مواقع افرادی که در حالت عادی زیبا هستند در عکس ها خیلی فوق العاده به نظر نمی رسند. در عین حال افرادی را می بینید که در عکس ها فوق العاده هستند اما در واقع این چنین نیستند. در عکس ها به طریقی خدشه هایی که در صورت فرد وجود دارد را مخفی می کنند. افرادی که خوش عکس هستند تلاش چندانی نمی کنند و فقط یک سری قوانینی را به طور مشترک رعایت می کنند. این عمل ممکن است نا خود آگاه باشد اما بد نیست بدانید خوش عکسی قابلیتی است که می توانید آن را به راحتی و با تمرین یاد بگیرید.

ساده و ریلکس باشید

علت اصلی اینکه بعضی افراد در عکس ها خیلی خوب به نظر نمی رسند عصبی بودن آنها است!

راه حل مشکل این است که فکر کردن به این که عکس شما چگونه از آب در می آید را متوقف کنید. یک نفس عمیق بکشید و آنرا خارج کنید. هیچگاه نفس خود را در سینه حبس نکنید. اگر دقت کرده باشید وقتی یکی از مهارت های عکاسان حرفه ای چهره بذله گویی آنهاست تا این فشار عصبی را کمتر کنند.

ریلکس و راحت باشید. این وضعیت به شما کمک می کند تا عضلات صورت خود را شل کنید و این بدان معنی است که صورت شما در حالت عادی قرار دارد و با یک لبخند بدون تقلا به شما کمک می کند به چهره خود یک درخشش طبیعی بدهید.

هیچگاه خود را مجبور به لبخند زدن نکنید یا به زور لبخند نزنید. اگر احساس خوبی از لبخند زدن ندارید مجبور نیستید لبخند بزنید فقط ریلکس باشید و حالت طبیعی خود را حفظ کنید. اگر احساسی را به طور مصنوعی از خود بروز دهید به عکس خود آن حالت مصنوعی را اضافه کرده اید.

اگر نمی توانید کاری کنید که طبیعی به نظر برسید کافیست این حقه ساده را بکار بگیرید. وقتی که می خواهید عکس بگیرید به فردی دوست داشتنی، بامزه و خوش اخلاق فکر کنید. یا می توانید به حادثه ای دوست داشتنی و بامزه از زندگی خود فکر کنید. چهره شما به طور خودکار از احساسات شما تاثیر می پذیرد. آنگاه عکسی را که در این وضعیت گرفته اید نگاه کنید متوجه می شوید لبخندی زیبا به دوربین تحویل داده اید.گذشته از همه اینها بهترین و ارزان ترین آرایش در برابر دوربین لبخند زدن است.

سر خود را کمی به سمت بالا متمایل کنید

همیشه سر خود را کمی به سمت بالا متمایل کنید. به عبارت دیگر سعی کنید دوربین را کمی بالاتر از سطح چشمان خود قرار دهید. این کار دو مزیت دارد اول اینکه احساسی مثبت از چهره شما ارائه می دهد. به پایین نگاه کردن معمولا تصویر خوبی از چهره ارائه نمی دهد. دوم اینکه از افتادن سایه در چانه شما جلوگیری می کند به خصوص اگر فرد لاغری هستید. حقه دیگری که می توانید به کار بگیرید این است که زبان خود را به بالای دهان خود بچسبانید.

به نور عادت کنید

برای اینکه عکس خوبی از چهره بگیرید باید نور کافی به صورت فرد بتابد در بهترین حالت باید از رفلکتور ها یا منعکس کننده هایی که ایجاد درخشندگی نمی کنند استفاده کنید اما نور زیادی که به صورت می تابد در وهله اول چشم را آزار می دهد و واکنش طبیعی هر کسی در این حالت اخم کردن است چون هنوز چشم ها به این نور زیاد عادت نکرده اند اما برای اینکه چشمان شما به نور عادت کند باید مدتی در این محیط پر نور باشید و پس از اینکه چشمانتان به نور محیط عادت کرد عکس بگیرید. نکته ای که برای جلو گیری از اخم کردن باید به آن توجه نمایید این است که منبع نور هایی که از روبرو و بغل می تابدند را خیلی به صورت فرد نزدیک نکنید تا فرد در وضعیتی قرار بگیرد که معذب باشد.

چگونه عکس‌های واضح بگیریم

وقتی دوربین را به دست می‌گیرید، بدون شک همه هدفتان ثبت عکس‌هایی باکیفیت و ماندگار است. اما افراد معمولی و غیرحرفه‌ای در بسیاری مواقع در کادربندی خود مشکل‌دارند و قادر نیستند صحنه موردنظرشان را آن‌طور که دوست دارند، ثبت کنند. مثلا هنگام عکاسی از صورت یک شخص، به فوکوس دوربین چندان توجهی ندارند و درنتیجه ممکن است به‌جای وضوح چشم‌ها، مثلا روی بینی سوژه فوکوس شود و همه زیبایی تصویر به هم بریزد.

در همین راستا و به‌منظور آشنایی با اصول عکاسی، برخی ترفندهای ابتدایی را برایتان خاطرنشان نموده‌ایم که به ثبت عکس‌های واضح و تأثیرگذار به شما کمک خواهند نمود.

استفاده از سه‌پایه

سه‌پایه یکی از وسایل ضروری برای عکاسی محسوب می‌گردد زیرا باعث می‌شود تا از لرزش دست و احیانا تار شدن عکس‌ها خلاص شوید. بنابراین، هنگامی‌که موقعیت و شرایط به‌گونه‌ای است که می‌توانید از سه‌پایه استفاده کنید، حتما این کار را انجام دهید.

سه‌پایه‌های پیچنده و تاشو که به اطراف وسایل مختلف وصل می‌شوند و دوربین را نگه می‌دارند، برای تازه‌کارها گزینه‌های خوبی به شمار می‌روند.

کابل شاتر

به‌جای استفاده از کلید شاتری که روی بدنه دوربین قرار دارد از کابل شاتر استفاده کنید. وقتی کلید شاتر در عکاسی روی کابل تعبیه‌شده است و آن را به دوربین وصل می‌کنید، دیگر فشار دست شما روی دوربین باعث لرزیدن‌های خفیف نمی‌شود و عکس، بسیار واضح و بی‌اشکال ثبت می‌شود. البته باید بدانید بسیاری از دوربین‌های کامپکت ارزان‌قیمت این قابلیت را ندارند.

سلف‌تایمر

اگر دوربین شما کابل شاتر ندارد یا  فراموش کرده‌اید آن را همراه خود ببرید، می‌توانید در عوض آن از سلف‌تایمر استفاده نمایید. همه دوربین‌ها، حتی انواع کامپکت نیز این ویژگی را دارند. هنگام عکاسی با این ویژگی، شما کلید شاتر را فشار می‌دهید و چند ثانیه بعد (بین ۲ تا ۱۰ ثانیه) عکس گرفته می‌شود. این باعث می‌شود تا لرزش دوربین از بین برود و عکس‌ها بسیار شفاف و واضح ثبت شوند.

قفل آینه

آینه فقط در دوربین‌های دیجیتال SLR وجود دارد. هنگام فشار کلید شاتر، یک آینه که میان حسگر دوربین و چشمی قرار دارد، باز می‌شود تا به نور اجازه عبور و رسیدن به حسگر را بدهد. همین حرکت بسیار کوچک و غیرقابل لمس می‌تواند وضوح عکس شما را تحت تأثیر قرار دهد. با قفل‌کردن

آینه مانع از این حرکت می‌شوید البته دیگر نمی‌توانید از منظره یاب نیز تصویر عکس را ببینید. اما اگر شفافیت و وضوح عکس برایتان بسیار مهم و حیاتی است، آینه را قفل کنید.

استفاده از واضح‌ترین دیافراگم لنز

همه لنزها گزینه‌های عالی دارند که منفذ دوربین در بازترین و واضح‌ترین حد خود قرار دارد و به‌واسطه آن اصولا دونقطه پایینی به‌طور کامل باز هستند. البته این قابلیت فقط در دوربین‌های DSLR موجود است. شما با نگاه کردن به‌عکس می‌توانید تعیین کنید کدام عکس شفافیت و وضوح

بیشتری دارد. اطلاعات EXIF را با راست کلیک کردن روی عکس در کامپیوتر می‌توانید ببینید و متوجه شوید اندازه دیافراگم هنگام ثبت عکس چقدر بوده است.  اگر عکس همان وضوحی که می‌خواستید را دارد ازاین‌پس از همان اندازه برای دوربین استفاده کنید.

حساسیت نوری (ISO)

بدون زیاد کردن ISO دوربین شاید عکس‌های تیره با وضوح کم داشته باشید. البته در برخی موقعیت‌ها نیز با عکاسی در بالاترین حساسیت نوری باعث نویز دار شدن عکس‌های می‌شوید. باید همیشه به تنظیمات این ویژگی توجه داشته باشید.

خاموش کردن لرزش‌گیر تصویر

اگر دوربین شما لرزش‌گیر تصویر دارد آن را غیرفعال کنید. این قابلیت یک موتور بسیار ریز داخل لنز دارد که از لرزش جلوگیری می‌کند اما همان اندازه هم شفافیت و وضوح عکس را از بین می‌برد. لرزش‌گیرهای نوری برای عکاسی در شب، محیط‌های کم‌نور مناسب هستند اما هنگامی‌که سه‌پایه دارید این قابلیت به درد نمی‌خورد

اینستاگرام ما را دنبال کنید

استودیو فیلم و عکس شوکا با مجوز رسمی به شماره 307 از اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران استان کرمانشاه 

آدرس : کرمانشاه سیمتری دوم چهار راه چاله چاله ساختمان دکتر اکبری طبقه دوم

تلفن و فکس : 38356022

تلفن تماس : 3295 131 0918  -  7395 928 0918

هر گونه کپی و نشر بدون مجوز از سایت ممنوع و پیگرد قانونی دارد

 
Top of Page